Lavdia e Perendise nuk mund te sfidohet nga askush

Lavdia e Perendise nuk mund te sfidohet nga askush

1 Samueli 5:1-11

Filistenjte menduan qe e mposhten Izarelin dhe arka u be nje trofe fitoreje. E moren arken dhe e vendosen prane perendise se tyre kryesore qe ishte Dagoni. Ne letersine antike Dagoni njihet si perendia I perendive, si ati I Baalit. Le te lexojme 1 Samueli 5:1-6

1 Atëherë Filistejtë e morën arkën e Perëndisë dhe e mbartën nga Eben-Ezeriu në Ashdod; pastaj Filistejtë e morën arkën e Perëndisë, e çuan në tempullin e Dagonit dhe e vendosën pranë Dagonit. Të nesërmen banorët e Ashdodit u ngritën herët, por Dagoni qe rrëzuar me fytyrë për tokë përpara arkës së Zotit. Kështu e morën Dagonin dhe e vunë përsëri në vendin e tij. Të nesërmen u ngritën herët, dhe ja Dagoni qe rrëzuar përsëri me fytyrën për tokë përpara arkës së Zotit, kurse koka e Dagonit dhe të dy pëllëmbët e duarve të tij u gjetën të prera mbi prag; nga Dagoni kishte mbetur vetëm trungu. Prandaj, deri ditën e sotme, priftërinjtë e Dagonit dhe tërë ata që hyjnë në tempullin e Dagonit nuk vënë këmbë mbi pragun e Dagonit në Ashdod. Pastaj dora e Zotit rëndoi mbi banorët e Ashdodit dhe i shkretoi, i goditi me hemoroide Ashdodin dhe territorin e tij.

Qe ne fillim te historise shikon dicka interesnte. Perendia jo vetem qe nuk e lejoi Izraelin ta trajtonte arken si nje kuti magjike por nuk I lejon as filistenjte ta trajtojne ate si nje trofe fitoreje per ta.

Ja si mund ta kene imagjinuar filistenjte: Si nje ndeshje ne ring midis 2 peshave te renda.

Ne njeren ane eshte Dagoni qe entuziasmonte popullin e filistenjte dhe ne anen tjeter arka e Perendise. Dhe raundi I pare fillon. Dagoni rrezohet me fytyre perdhe para arkes se Perendise dhe filistenjte jane te cuditur si ka mundesi? Cfare ndodhi? Dagoni eshte kampioni I perendive. Kjo nuk mund te ndodhe. Kreret e vendit me siguri jane prpjekur per ta justifikuar. Ndoshta ka patur ndonje ere te forte mbreme dhe e ngrejne Dagonin dhe e vendosin edhe njehere ne vend.

Raundi I dyte. Kasaj rradhe Dagoni jo vetem qe bie pertoke para arkes por kesaj rradhe gjymtyret dhe koka jane keputur nga vendi. Ketu filistenjete me siguri kane filluar te shohin se dicka nuk po shkon mire. Perendia I tyre me I fuqihem rrezohet pertoke copa copa. Lajmi perhapet dhe bashke me lajmin perhapet dhe nje semundje qe merr qindra dhe mijera njerez. Dhe shkrimi e shpjegon se pse ndodhi kjo. Tek 1 Samueli 5:6

Pastaj dora e Zotit rëndoi mbi banorët e Ashdodit dhe i shkretoi, i goditi me hemoroide Ashdodin dhe territorin e tij.      

1 Samueli 5:6

Kjo semundje shkaktoi nje krize ne gjithe vendin njesoj si covidi po shkkton ne mbare boten dhe kreret e Ashdodit fillojne te marrin masa distance sic e shohim tek 5:7

Kur banorët e Ashdodit panë që punët shkonin në atë mënyrë, ata thanë: Arka e Perëndisë të Izraelit nuk duhet të mbetet në mes nesh, sepse dora e tij ka qenë e rëndë me ne dhe me Dagonin, perëndinë tonë”.

Keshtu vendosin ta levzin arken ne nje qytet tjeter ne qytetin e Gathit. Ndoshta gjerat do te shkojne me mire atje. Por edhe atje ndodh e njejta gje. 5:9

Kështu arka e Perëndisë të Izraelit u mbart aty. Por mbas transportimit të saj, dora e Zotit u kthye kundër atij qyteti, duke i shkaktuar një lemeri të madhe; dhe Zoti i goditi njerëzit e qytetit, të mëdhenj e të vegjël, me një epidemi hemoroidesh.

Por drejtuesit e filistenjve refuzuan te pranonin humbjen. Ne vg 10 ata vendosin ta cojne arken ne Akron por njerezit atje I cojne fjale: Flm prej jush por ne nuk do jemi viktimat e ardhshme. Cojeni ku te doni por jo ketu.

Le ta lexojme:

11 Kështu mblodhën tërë pincat e Filistejve dhe u thanë: “Largojeni arkën e Perëndisë të Izraelit; ajo të kthehet në vendin e saj, që të mos shkaktojë vdekjen tonë dhe të popullit tonë!”.

1 Samueli 5:11a

Në fakt ishte përhapur një lemeri vdekjeprurëse në të gjithë qytetin, sepse dora e Perëndisë rëndonte shumë mbi të.

1 Samueli 5:11b

12 Ata që nuk vdisnin prekeshin nga hemoroidet, dhe britmat e qytetit ngjiteshin deri në qiell.

Nese e vute re kam nenvizuar nje fjali qe perseritet shpesh ne kete kapitull. Fjalia eshte:

Dhe dora e Perendise rendonte mbi ta.

Fjala rendonte ose I rende ne hebraisht eshte “KABOD” qe eshte perkthyer zakonisht si lavdia. Ju e mbani mend heren e kaluar qe gruaja e Fineasit lindi nje femije dhe ia vuri emrin IKABOD – Lavdia u largua. Por fjala KABOD ka edhe kuptimin e rende megjithese eshte perkthyer lavdia. Pra cfare po thote shkrimi ketu me fjalen I rende dhe lavdi? Qe Perendia do e mbroje vete lavdine e Tij sepse lavdia e Tij nuk mund te sfidohet nga askush sepse Perendia eshte kampioni ne te gjithe universin. Perendia eshte I pashoq. Nuk mund te krahasohet me perendite e tjera.

Nje nder gjerat qe degjoj shpesh ne biseda me njerez te ndryshem eshte qe te gjitha fete jane njesoj. Qe ka nje Perendi por me emra te ndryshem. Por kjo histori qartazi na thote te kunderten. Perendia I vertete nuk eshte Dagoni qe Filistenjte adhuronin.

Nese nuk e di se kush eshte Perendia ne te vertete nuk do te dish ke te adhurosh. Do adhurosh Perendine e gabuar sic bene filistenjte.

Eshte interesante per mua te shoh qe edhe pse Filistenjte e pane qe Dagoni nuk mund te krahasohej me Perendine e vertete nuk na thuhet ketu qe ata u penduan dhe u gjunjezuan para Perendise se vertete. Perkundrazi kerkuan qe te largohej arka dhe ata te vazhdonin adhurimin e Dagonit ne menyren e tyre. Sot ka sa te duash njerez e vazhdojne dhe adhurojne perendi te rreme edhe nuk ka rendesi sepse keshtu kane bere edhe eterit e tyre dhe eteriet e eterve per gjenerata me rradhe.

Per ne si te krishtere duhet te kujtohemi qe te mos e nenvleresojme lavdine e Perendise ne jeten tone. Dhe e dini se kur e nenvleresojme? Kur e rreshtojme Ate perkrah idhujve te tjere ne jeten tone. Mendo per gjithe arritjet e tua ne jete, titujt qe mund te kesh marre, sukseset dhe gjithck tjeter qe bota mund ti quaj arritje te lavdishme mund te fillojne dhe te peshojne rende ne jeten tende dhe ne fund te dites te skllaverojne sepse mendon qe je dikushi pershkak te peshes e shtojne ne jeten tende. Fillon e mendon qe je me I lumtur, me I gezuar peshkak te tyre. por me kalimin e kohes do e shohesh qe jane thjesht nje humbes perkarshi lavdise se Perendise dhe ne fund te dites. Lutem qe sot do I pergjigjemi Fjales se Perendise dhe te vendosim qe do ndjekim lavdine e Perendise gjithe ditet e jetes sone. Sepse nuk ka asgje tjeter ne kete bote qe na e do te miren sic na e do Perendia.

Le te adhurojme Perendine tone lavdia e te cilit nuk mund te sfidohet. Perendia yne eshte I pashoq.

Pyetja Mahnitese